Hakkımda

Merhabalar, ismim Deniz, 30 yaşındayım ve yaklaşık 9 yıldır IT sektöründe aktif olarak çalışıyorum. Şu anda Exclusive Networks’ün Türkiye ofisinde Teknik Takım Lideri olarak görev yapıyorum.

Core uzmanlıklarım Virtualization, Cloud ve Datacenter teknolojileridir; işletim sistemi tarafında Windows, Red Hat ve Debian yönetimi/kurulumu/sorun çözme konularında ise yaptığım işte yeterli olacak veya herhangi bir platformu test edebilecek kadar hakimim. Network teknolojilerinde ise L4-L7 modellerinde deneyimliyim.

Her ne kadar öyle ya da böyle tüm sanallaştırma çözümlerine bi noktada dokunmuş olsam da, kendimi en güvende hissettiğim yer Citrix’dir. Yaklaşık 6 yıldır tüm Citrix ürünlerinde iyi bir know-how’a sahibim ve bunun 4 yıla yakını bir entegratör firmada Citrix danışmanlığı yaparak geçti. Ardından distribütör ekosistemine Pre-Sales olarak dahil oldum ve şu anda Türkiye’deki resmi Citrix eğitmenlerinden biriyim. VMware tarafında ise daha çok Horizon (VDI) ve ESXi (Hypervisor) çözümlerinde deneyimliyim. Buna ek olarak, vExpert olarak VMware Community içerisinde faaliyetlerim mevcuttur ve VMUG Turkey üyelerinden biriyim.

Cloud alanında daha çok AWS tarafında çalışmış olsam da Azure platformunda tamamlamış olduğum bazı projeler mevcuttur. Azure üzerinde Azure AD ve WVD tecrübeli olduğum çözümlerdir. AWS’de ise EC2, EFS, EBS, S3, VPC,Route 53 vb. birbiriyle paralel çalışan servislere hakimim.

Bu bloğu açmamdaki amaç geleceğe dair yaptığım birtakım planların temeli ve teminatı olarak kullanacak olmam. Ayrıca sektörde junior ve mid-level iken bilgisini arkasına sığındığı bahaneler ile saklayan insanlarla çalıştığım zamanlar oldu. Burada elimden geldiğince faydalı şeyler paylaşarak sektördeki meslektaşlarıma destek olmak amaçlarımdan biri.

Son olarak, bilgi saklamak için değil, paylaşmak içindir.

 

Deniz Pekdaş