You are currently viewing Citrix Optimizer Nedir? Nasıl Kullanılır?

Citrix Optimizer Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • Post category:Citrix
  • Post comments:0 Yorum
  • Reading time:3 mins read

Citrix Optimizer Nedir?

Citrix Optimizer, Citrix tarafından geliştirilmiş bir optimizasyon aracıdır. Sanal desktopların login süresini kısaltabilir, content redirection ve 3D performansını artırmaya yarar. Bunu nasıl yapıyor? Arkaplanda çalışan birçok Windows OS servisi vardır. Bunların hepsi işe yarar servisler değildir. Bu servisleri disable konumuna getirerek, CPU/RAM/DISK yükünü azaltır. Özetle, I/O peformansını artırır. Sadece CPU/RAM/FLASH olarak düşünmeyin, Network tarafında da bu optimizasyonun önemi büyüktür. Çünkü, bant genişliği de uzaktan çalışma durumunda performans düşüşüne neden olan etkenlerden biridir. Optimize edilmiş bir VM, daha az bant genişliği kullanacağından, bağlantının yavaş olduğu veya olması gerektiği durumlarda bile uzaktaki makineyi rahat bir şekilde kullanmaya olanak sağlar.

 

Citrix Optimizer Nasıl Kullanılır?

Aslında kullanımı çok basittir, lakin birkaç uyarıyı yapmakta fayda var. İhtiyaca göre bazı servisleri kapatmamak gerekebilir. Örneğin, Photos ya da Paint ile alakalı bir servisi/uygulamayı kapatmamakta fayda var. Buna ek olarak Citrix’in hazır templateleri de mevcut. Hatta bir Template Marketplace mevcut. Windows OS sürüm ve güncelleme versiyonuna uygun template’i seçerek devam etmek mümkün. Kendi templatenizi oluşturabilirsiniz, bunu görmek için Recent Files sekmesine tıklayıp, son yaptığınız işlemin klasör yolunu görebilirsiniz.

Yapılan optimizasyon sonucu bir sorun oldu ve bu işlemin geri alınması gerektiğinde ise PowerShell aracılığıyla gerçekleşen bir rollback prosedürü mevcut, lakin tavsiyem Snapshot almanız.

 

citrixoptimizernedir1

Citrix Optimizer Nereden İndirilebilir?

Citrix’in resmi adresinden, güncel versiyonunu indirebilirsiniz. Versiyon notlarını yine aynı sayfada okuyabilirsiniz.

https://support.citrix.com/article/CTX224676

Özetle

VDI projelerinde optimizasyonun önemi büyüktür. Bu yalnızca Citrix’in bir optimizasyon aracıydı, buna ek olarak sistem yöneticilerinin de Windows OS üzerinde birtakım değişiklikleri yapması gerekmektedir.

Okuduğunuz için teşekkürler,

İyi çalışmalar,

Bir yanıt yazın