Cluster Size Değiştirmek 4k-to-64k

Cluster Nedir?
Cluster en yalın tanımıyla, belirli yazılımsal konfigürasyonlar doğrultusunda birlikte ya da ayrı çalışan yedekli sunucu kümeleridir. Bunların birlikte çalışanlarına Node denir.

Bir makine üzerinde disk oluşturduğumuzda veya fiziksel olarak taktığımızda Disk Management üzerinden biçimlendiririz. Bu biçimlendirme (Format Partition) esnasında Allocation Unit Size kısmını genelde varsayılanda bırakarak devam ederiz. 512b cluster eski tip bir standarttır. 4k ise yeni en çok kullanılan standarttır. Peki neden 64k yapmalıyız? Bunun bize ne gibi bi’ faydası olacak?

Büyük boyutlu storagelara ihtiyaç duyan oyunlarda, 3D filmlerde, yüksek çözünürlüklü görsellerde; buna ek olarak 3D modellemede, rendering uygulamalarında, cad/cam yazılımlarında ve SQL sunucularda da kullanılması tavsiye edilir.

Bu işlemi yapmak çok basittir. Birçok ücretsiz yazılımla bunu yapabilir veya Windows Disk Management ile yapabilirsiniz.

Ben bu işlemi sanal bir makinede yaptığım için, eklediğim diski önce Initialise edip Online konuma getirmem gerekiyor.

diskpart1
diskpart2

Eğer disk boyutu 2TB’dan az ise MBR, çok ise GPT olarak Initialise etmelisiniz. Unallocated durumda Online bir diskimiz var, bu aşamada diske sağ tıklayıp New Simple Volume diyerek standart disk oluşturma adımına geçiyoruz.
Burada dikkat etmemiz gereken bir aşama var;

diskpart3

Allocation Unit Size değerini 64K veriyoruz, Volume Label kısmına istediğiniz ismi verebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın