HTML5 Horizon Konsoluna Geçiş Yapın

  • Post category:VMware
  • Post comments:0 Yorum
  • Reading time:5 mins read
DesktopPools


Şu anda VMware Horizon 7.8 veya üstünü kullanıyorsanız ve eski flash tabanlı Horizon Yönetici konsolundan vazgeçmediyseniz, HTML5 tabanlı Horizon Konsolu’na geçmenizi öneririz. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız! HTML5 Horizon Konsolu daha güvenlidir ve bir dizi gelişmiş özelliğe sahiptir.

Bildiğiniz üzere Adobe, 31 Aralık 2020’de geçerli olan flash desteğini sonlandırıyor. Hatta tüm büyük tarayıcılar 2020’de flash desteğini sonlandıracağına dair bilgilendirmeler yapıyor. Eski Horizon Yönetici konsolunun flash teknolojisine dayandığı düşünüldüğünde, HTML5’e çoktan alışmış olmamız gerekiyor. Horizon, HTML5 altyapısına sahip konsoluna sürekli olarak daha fazla özellik ekliyor. Halihazırda flash tabanlı yönetim konsolu kullanılabilse de, ilerleyen zamanda varsayılan HTML5 olarak değiştirilecek ve flash konsolu kaldırılacak.

Bir sonraki Horizon Konsolu’nda yer alacak başlıca özellikler

Sistem Sağlığını İzleme
Yönetici olarak, sistem genelindeki sorunları ve etkilenen bileşeni gerçek zamanlı ve ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Tüm Pod’lar için ayrıntılı Oturum istatistiklerini bir Cloud Pod Mimarisi kurulumunda da görüntüleyebilmeniz mümkün.

Custom Roles Oluşturmak için Ek Ayrıcalıklar
Custom Roles oluşturmak için bir araya getirilebilecek daha ayrıntılı ayrıcalıklar ortaya koyduk. Yeni Admin kullanıcı oluşturma haricinde bütün rolleri oluşturmak mümkün.

Session Listeleme ve Global Yetkilendirmeler Sayfasındaki yeni alanlar
Session listeleme sayfasındaki tüm oturumların Client versiyonunu görebilirsiniz; bu, eski client sürümleriyle ilgili sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Global Yetkilendirmeler sayfası
GE (Global Entitlements) modelini ve isimlendirme standartlarını basitleştirmeye yardımcı olacak. Görünen Ad adlı benzersiz olmayan ek bir alanı yakalar. Tüm persistent ve dinamik kullanıcılar için desktop pool isimleri, arkaplanında çoklu Global Yetkilendirme olsa dahi standartlaştırıldı.

Desktop Pool Siliniyor Görseli
Bir desktop pool ya da sanal makineyi iş akışından sildiğinizde, silme işleminin durumuna ilişkin kullanıcı arayüzünde bunu gösteren bir görsel görebilirsiniz.

Ürün-İçi Geribildirim
Yönetici Konsolu’ndan geri bildirimleri gerçek zamanlı olarak paylaşmanız mümkün. Geri bildirim formu, sorunları bildirmenin yanı sıra özellik isteklerini göndermek için de kullanılabilir.

Desktop Pool Summary Hakkında Ek Detaylar
Desktop Pool Summary sayfası Pool settings, vCenter Server ve Storage hakkında ek detaylar verir.

Geliştirilmiş UX
Konsol ekranları daha yoğun bir düzene sahip olacak şekilde değiştirildi. İş akışlarında en çok kullanılan veriler, filtreleme yapabilmek ve sütunları gizleyebilmesi / gösterebilmesi için upgrade edildi. Contextual (bağlamsal) yardım bilgileri güncellendi.

Kaynak: https://blogs.vmware.com/euc/2020/06/switch-to-the-horizon-console-now.html

Bir yanıt yazın