You are currently viewing WhatsApp Alternatifi Veri Gizliliğine Önem Veren Uygulamalar

WhatsApp Alternatifi Veri Gizliliğine Önem Veren Uygulamalar

 WhatsApp 8 Şubat Gizlilik İlkeleri Sözleşmesi ile insanlar bi’ anda protestoya başladılar ve #WhatsAppSiliyoruz hashtag’i Twitter’da TT oldu. Birçok insan WhatsApp uygulamasını kaldırdı; buna ek olarak Instagram, Facebook ve Messenger uygulamalarını da kaldırdı. Teyit.org resmi sitesinde popüler mesajlaşma uygulamalarına dair faydalı bir tablo paylaştı. Daha detaylı bilgiler için App Store’a girip, ilgili uygulamanın App Privacy sekmesine geçerek eriştiği bilgileri de görebilmek mümkün.

Tabii böyle olunca, ilk olarak halihazırda kullanılan Telegram geldi akıllara. Nedir Telegram?

Telegram, çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Rus programcısı Pavel Durov tarafından yazılmıştır. Bütün mobil işletim sistemlerinde ve masaüstü işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı, sticker ve 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapılabilmektedir. Geliştiricileri ayrıca Kasım 2016’da Telegraph isminde, kullanıcıların çeşitli formatta içerikler oluşturmalarını ve hikaye yazmalarını sağlayan bir uygulama da hazırlamıştır.

telegram banner

İkinci sırada, benim için kullanımı en güvenli olan, veri gizliliğine önem veren bir başka uygulama geliyor. Elon Musk’ın Tweet atarak insanlara önerdiği uygulama olan Signal. Nedir Signal?


Signal, özgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilmektedir. İnternet üzerinden dosyaları, sesli mesajları, görselleri ve videoları içerebilen kişiler arası veya grup mesajları göndermek için kullanılır. Mobil uygulamaları ayrıca bire bir sesli ve görüntülü arama da yapabilir. Android sürümünü SMS uygulaması olarak da kullanabilirsiniz.

signal logo banner

 

Teyit.org’un paylaştığı görsel ile Uygulamalar ve Veri Kullanımları tablosu aşağıdaki gibidir;

uygulamalarin kullandigi veriler

Özetle;

WhatsApp üzerinde yapabildiğiniz birçok şeyi ve fazlasını bu uygulamalar ile yapabilmeniz mümkün. Sizlerle şu an için amacına hizmet eden iki mesajlaşma uygulaması paylaştım. Bunlar haricindeki bütün uygulamalar, özellikle de Bip, kulağınızın arkasına kadar her şeyi işliyor. O yüzden yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın.

Şunu da asla unutmayın, size ücretsiz olarak sunulan bir hizmet varsa, muhakkak bunun arkasında, ilgili kuruluşun bir şekilde kazanç elde ettiği sistemi vardır. Bu da genelde verilerinizi işlemek ve bunu reklamverenler ile paylaşmaktır.

 

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın