You are currently viewing VDI Persistent ve Non-persistent Desktop Nedir?

VDI Persistent ve Non-persistent Desktop Nedir?

Virtual Desktop çözümleriyle birlikte sıkça karşılaşılan terimlerden bir tanesi olan Persistency sizlere bugünkü yazımda anlatacağım. Persistency, kalıcılık demektir.

Persistent Desktop Nedir?

Kalıcı masaüstü demektir yani Session sonlansa dahi üzerinde yapılan değişiklikler ve depolanan birtakım dosyalar silinmeden kaldığı yerden devam eder. Tek kullanıcıya aittir. Named ya da Perpetual Desktop olarak da bilinir. Bu yüzden daha fazla kaynağa ihtiyaç duyar.

Non-persistent Desktop Nedir?

Session’ın oluşturulduğu Master Image ne ise her Login işleminde onu verir. Kullanıcı Disconnect olduğu an makine sıfırlanır. Çoklu kullanıcı desteği vardır. Kullanıcı bilgileri ve değişiklikleri kaydedilmez. Concurrent Desktop olarak da bilinir.

VDI Arch

Resim-1

Non-persistent Desktop with Profile Management Nedir?

Non-persistent Desktop’ın yönetim kolaylığı sağlayan halidir. Kullanıcıya kişiselleştirilmiş masaüstü imkanı tanır. Bu opsiyonda da Session Disconnect sonrası Desktop temizlenir. Ama kullanıcı profili oluşturulmuş olduğu için, her yeni Session’da bir öncekinde yaptığı masaüstü değişiklikleri silinmez. Bu sayede kullanıcının kaydetmiş olduğu dökümanlar ve özelleştirmeler kaybolmaz. Yapı üzerinde yalnızca kullanıcı profilleri tutulur. Uygulamalar ve işletim sistemi değişiklikleri tarafında ise Master Image’ın kendisi gelir. Bu sayede IT ekibi kolayca Master Image güncelleştirmeleri yapabilir. Özellikle büyük bir yapı varsa, bu yapıdaki Virtual Desktopların birçoğu Non-persistent with Profile Management olarak oluşturulur. Böylece etkili kaynak yönetimi sağlanmış olur.